Przestrzeń nowoczesnych osiedli nie musi być nudna i monotonna, wręcz przeciwnie! Nowoczesna architektura to idealne tło dla założeń o charakterze bardziej naturalistycznym, których tak często brakuje w naszych miastach. Projekt nowoczesnych dziedzińców, który opiszemy poniżej łączy w sobie nowoczesność i naturę w sposób, który nam bardzo odpowiada. Mamy nadzieję, że spodoba się i Wam. Zapraszamy do zapoznania się z naszym procesem projektowym krok po kroku.

Etap. 1 Faza przedprojektowa
  • spotkanie z architektami
    Po zaakceptowaniu przez biuro architektoniczne i Inwestora oferty rozpoczęliśmy pracę nad koncepcją. Pierwszym etapem współpracy z biurem architektonicznym było spotkanie w celu omówienia wcześniej otrzymanego poglądowego rysunku projektu zagospodarowania terenu. W trakcie spotkania architekci przekazali nam wytyczne Inwestora oraz przybliżyli swoją wizję projektowanego osiedla, a także zieleni.  Na spotkaniu omówiliśmy newralgiczne punkty dziedzińców. Architekci wskazali także miejsca do wyeksponowania, podkreślenia oraz osłonięcia. Był to też dla nas moment wskazania materiałów i istotnych informacji, które potrzebne nam są do rozpoczęcia pracy nad projektem zieleni jak np. lokalizacja stropów, grubość warstw wegetacyjnych itp.
Etap. 2 Opracowanie koncepcji
  • praca nad koncepcją
    Po spotkaniu i przesłaniu przez architektów wszystkich wskazanych przez nas materiałów i informacji rozpoczęliśmy pracę nad koncepcją. Architekci podesłali nam bardzo zaawansowany projekt zagospodarowania terenu, do którego mieliśmy niewiele uwag. Nasz pomysł na zieleń był prosty – dla przełamania silnych, geometrycznych kształtów dziedzińca ale i budynków obraliśmy kierunek naturalistyczny. W tym celu stworzyliśmy wyspy miękkiej zieleni zbudowane z długo kwitnących traw, bylin i roślin cebulowych. Jednym z wymagań Inwestora była chęć uzyskania minimalistycznych, nasyconych zielenią nasadzeń utrzymanych w stonowanych kolorach. Zaproponowaliśmy niewielką ilość długo kwitnących gatunków, utrzymanych głównie w odcieniach bieli oraz zieleni. Dla wprowadzenia dynamiki zdecydowaliśmy się na podniesienie projektowanych zieleńców i wprowadzenie na nich górek. Dzięki temu uzyskaliśmy możliwość nasadzenia niewielkich drzewek, które urozmaiciły dziedziniec.
    W miejscach bardziej reprezentacyjnych np. przy wejściach na teren dziedzińca czy w donicach zaproponowaliśmy także nasadzenia zimozielonych roślin formowanych jako nawiązanie do silnej geometrii dziedzińca oraz nasadzenia drzew.
  • spotkanie z Inwestorem – przedstawienie koncepcji
    Po przesłaniu koncepcji i jej akceptacji przez architektów zaplanowane zostało spotkanie z Inwestorem. Na potrzebę spotkania, w celu jak najlepszego zobrazowania pomysłu wykonaliśmy wizualizacje oraz plansze z inspiracjami.  Materiały te przedstawiliśmy Inwestorowi w trakcie spotkania. Wizualizacje wykonaliśmy na przesłanych przez architektów wyeksportowanych ujęciach z roboczego modelu.

W trakcie spotkania omawialiśmy szczegółowo przygotowane przez nas plansze.  Inwestor wskazywał swoje uwagi, które nanieśliśmy na roboczo wydrukowane plansze. Spotkanie służyło także doprecyzowaniu wymagań Inwestora jak i odpowiedzi na pojawiające się z jego strony pytania. Po spotkaniu, uwagi zostały naniesione na koncepcję i odesłane architektom, którzy na jej podstawie zaczęli opracowywać pierwsze wizualizacje marketingowe.

Projekt nowoczesnych dziedzińców – Etap 3. Projekt wykonawczy
  • projekt wykonawczy zieleni
    Po otrzymaniu ostatecznej akceptacji Inwestora, przystąpiliśmy do opracowania projektu wykonawczego. Ilość rysunków potrzebnych do przestawienia projektu zieleni jest indywidualna dla każdego przypadku i zależy od charakteru projektowanej zieleni. Projekt nowoczesnych dziedzińców w Rzeszowie wymagał od nas opracowania licznych, szczegółowych detali nasadzeń traw i bylin. W trakcie projektu wykonawczego prowadziliśmy ciągłe konsultacje z architektami, którzy koordynowali projekt uwzględniając także możliwości konstrukcji m.in. obciążenia stropu substratem dachowym potrzebnym do prawidłowego rozwoju zieleni.
Rabata bylinowa

  • projekt nawadniania
    Po opracowaniu ostatecznych kształtów i typów nasadzeń projekt był gotowy do przesłania współpracującym z nami zespołem, który zajął się projektem nawadniania. Projekt nawadniania, podobnie jak projekt zieleni konsultowaliśmy mailowo i telefonicznie z architektami i Inwestorem.
  • wizualizacje zieleni
    Biuro architektoniczne opracowywało wizualizacje już od etapu akceptacji koncepcji przez Inwestora. W trakcie pracy nad wizualizacjami były one z nami na bieżąco konsultowane. Wskazywaliśmy architektom wszystkie nieprawidłowości dotyczące wyglądu, koloru, wielkości wizualizowanej zieleni, tak aby uzyskać efekt jak najbardziej zbliżony do założonego. Niestety, w przypadku zieleni idealne odwzorowanie jej jest niezmiernie trudne – zarówno ze względu na jej miękkość i ulotność jak i ograniczone w postaci dostępnych modeli roślin. Mimo to, ostateczne wizualizacje bardzo dobrze oddają ducha projektowanej zieleni i bardzo nam się podobają 😉

Wiz.1, autor: Blok Architekci

Wiz. 3, autor: Blok Architekci

Wiz.2, autor: Blok Architekci

Projekt nowoczesnych dziedzińców powstał przy współpracy z firmą BLOK ARCHITEKCI, która zajmowała się projektem architektury i zagospodarowania terenu dla planowanej inwestycji.

Dlaczego byliny i trawy?

Coraz chętniej projektujemy nasadzenia bazujące na bylinach i trawach ozdobnych. Przyczyn, dla których obraliśmy ten kierunek jest wiele, jednak przede wszystkim są to nasadzenia, które odpowiednio zaprojektowane nie wymagają dużej pielęgnacji oraz znoszą coraz częściej pojawiające się w Polsce susze. Oczywiście, niewątpliwym walorem tego typu rabat jest długi okres w którym są one bardzo atrakcyjne – odpowiednio dobrane trawy i byliny mogą stanowić ozdobę każdej przestrzeni prawie cały rok. Nawet w zimie, kiedy ich zaschnięte kwiatostany stanowią urozmaicenie szaroburego widoku za oknem. Dodatkowo, są to często rośliny atrakcyjne dla ptaków i owadów. Dobór roślin do tego typu założeń nie jest jednak łatwy – istotne jest szczegółowe dobranie odpowiednich odmian, które między innymi zapewnią długi okres kwitnienia. Przy wyborze odmian należy brać pod uwagę wszystkie elementy danej rośliny – jej wysokość, wygląda przed i po kwitnieniu, kolor kwiatów, liści, ich fakturę, tendencję do przechylania, formę zaschniętą itd. P

Jeśli chcecie poznać nasze inne projekty, w których byliny i trawy stanowią podstawę zapraszamy TU i TU