Współcześni architekci krajobrazu
Studiując na Wydziale Architektury wiele czasu poświęcaliśmy poznaniu historii sztuki. Poszczególne okresy w historii charakteryzowały się odmiennymi stylami, które jak i w architekturze, muzyce czy malarstwie również w sztuce ogrodowej przyjmowały różne formy. Tak też poczynając od ogrodów starożytnych oglądaliśmy wspaniałe kwaterowe ogrody włoskie, formalne ogrody francuskie czy krajobrazowe założenia angielskie. Pracując nad projektami założeń historycznych zgłębialiśmy pracę najwybitniejszych twórców danych epok. Podglądanie mistrzów to dobra szkoła. Uczmy się od najlepszych. Zobacz co robią współcześni architekci krajobrazu – zobacz co dzieje się na świecie. Nie bój się projektować!
Nie wielu z nas ma okazję pracować przy rewaloryzacjach założeń historycznych. Na co dzień pracujemy zazwyczaj w miejskich przestrzeniach. Wpisujemy się co prawda z otoczenie, ale nie jest powiedziane, że nasze projekty nawet jeśli znajdują się na terenie Starego Miasta nie mogą mieć współczesnego charakteru. Jesteśmy w dobrej sytuacji. Publikacji na rynku jest coraz więcej. Mamy dostęp do zachodnich czasopism. Możemy zatem być na bieżąco z nowoczesnymi trendami.
Idąc tym tropem postaramy się stworzyć „naszą” listę ulubionych współczesnych architektów krajobrazu. Jeśli macie jakieś swoje typy – zapraszamy jak zawsze do kontaktu.
współcześni architekci krajobrazu:
jeśli masz swojej faworytów napisz do nas – pokaż nam ich prace – może o nich nie wiemy – a chętnie ich poznamy!
Martha Schwartz:
Martha Schwartz , urodzona w 1950 , amerykański architekt krajobrazu . Rozwijała się w sztukach plastycznych , jak i architektury krajobrazu , a jej projekty wahają się od prywatnego do skali urbanistycznej. Ma ponad 30 lat doświadczenia jako architekta krajobrazu i artysta. Otrzymała szereg cenionych nagród i wyróżnień , w tym Narodowy Design Award Cooper – Hewitt Museum w pracz Architektury Krajobrazu, jest honorowym czonkiem wspólnoty z RIBA , dostała kilka nagród za wzornictwo z amerykańskiego Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu.
Jej projektu często oparte są na mocnych kolorach i formach. W swoich pracach korzysta z materiałów kamiennych, drewna jak również różnego rodzaju kolorowych syntetyków. Projektując przestrzenie miejskie prawie rezygnuje z roślin. Ożywia przestrzenie ostrymi barwami małej architektury. Jest bardzo odważna w swojej pracy. Jej dzieła często trafiają na okładkę. Pewnie wiele jej prac znacie – tu kilka najbardziej znanych:
1. Martha Swartz _ Convention Center Plaza:
2. Martha Swartz _ Swiss Re Headquarters Munich:
3. Martha Swartz _ Grand Canal Square:
Piet Oudolf
To wybitny holenderski projektant doskonale poruszający się w świecie roślin kwitnących. Jest czołową postacią ruchu „New Perennial” – czyli nowych nasadzeń bylinowych. Dlaczego nowych? Inowacja polega na korzystania z gatunków występujących naturalnie w środowisku. Nie korzystamy z odmian szkółkarskich. Wybieramy rośliny szybkorozrastające się, mało wymagające. Nasze ogrody mają wyglądać na stworzene przez naturę, ale znacznie piękniejsze – mówi ich twórca. Jego projekty zbudowane przede wszystkim z roślin bylinowych w zestawieniu z trawami ozdobnymi są nie tylko ekologiczne, ale również nowoczesne. Przy współczesnej architekturze nadają otoczeniu ekologicznego charakteru. Doskonale zestawione ze sobą rośliny ozdabiają krajobraz nie tylko w sezonie letnim, również z zimie wyglądają zachwycająco. Polecam wszystkim projektantom przyjrzenie się temu twórcy, który jest wg. mnie najwybitniejszym projektantem ogrodów bylinowych współcześnie. Współcześni architekci krajobrazu coraz częściej sięgają po byliny w swoich ogrodach – zobacz jak robi to mistrz:
1. Piet Oudolf _Maximilianpark – Hamm
2. Piet Oudolf _High Line
3. Piet Oudolf _Lurie Garden – współcześni architekci krajobrazu w Millennium Park – Chicago IL
James Corner Field Operations
James Corner Field Operation to współcześni architekci krajobrazu z pracownia z filiami w Londynie i Hong Kongu. Jest znany ze swoich miejskich projektów takich jak High Line w Nowym Jorku , Shelby Farms Park w Memphis w stanie Tennessee czy Ipo -games w londyńskim Olympic Park Królowej Elżbiet.
1. JCFO _High Line – NY – patrz wyżej Piet Oufolf`s
2. JCFO _Shelby Farms Park _ Memphis
3. JCFO + PIET OUTDOLF współcześni architekci krajobrazu w Beekman Plaza _ NY
Charles Jencks
Amerykański teoretyk i krytyk architektury, architekt krajobrazu i projektant. Jego książki na temat historii i krytyki modernizmu i postmodernizmu są wysoko poważane w środowisku architektów. Studiował u wpływowych historyków architektury – Sigfrieda Giedion i Reynera Banham. Jencks obecnie mieszka w Szkocji, gdzie projektuje rzeźby krajobrazowe.
Mark Thomas
Turenscape
Zespół stworzony przez Profesora Harvard School of Design in 1995 Kongjian Yu specjalizującego się w planowaniu przestrzennym i urbanistyce. Wielokrotnie nagradzany między innymi za projekt Tanghe River Park tworzy przede wszystkim na terenie Chin. Tam też odnosi największe sukcesy.
Tanghe River Park znajduje się w chińskim mieście Qinhuangdao. Został on stworzony na wybrzeżu rzeki w lipcu Tanghe 2006 roku, i jest domem dla Red Ribbon , czerwonej stalowej ławki , która ciągnie za przez pół kilometra park . Wstążka zdobyła nagrodę honorową od Amerykańskiego Stowarzyszenia Architektów Krajobrazu , i została wybrana przez czytelników magazynu Conde Nast Traveler jako jeden z siedmiu cudów świata architektury.
1. Turenscape _ Tanghe River Park _ Chiny
2. Turenscape _ Shanghai Houtan Park _ Chiny
Topotek1
Grupa TOPOTEK 1 współcześni architekci krajobrazu pracujący razem od w 1996 roku w Berlinie przez Martina Rein-Cano. Działa w całym obszarze architektury krajobrazu.TOPOTEK 1 odbija się na przestrzeni publicznej jako wyraz wizji i społeczeństwa jako całości.
Niektóre z głównych projektów TOPOTEK 1 są: Kładka kolejowa w Monachium, sportowe Heerenschürli w Zurychu,oraz oczywiście Superkilen w Kopenhadze.
1. TOPOTEK 1 + BIG + Superflex _ Superkilen _ Kopenhaga
Duńscy projektanci wraz z grupą Topotek1 stworzyli niepowtarzalny system przestrzeni miejskiej. Superkilen, bo tak nazywa się zespół w sumie trzech placów to projekt mający na celu zintegrowanie dzielnicy Nørrebro. Celem nie było tylko uporządkowanie przestrzeni miejskiej poprzez postawienie nowych mebli i nawierzchni, ale również integracja jej mieszkańców. Rejon zamieszkiwany przez emigrantów z różnych kultur miał stać się miejscem wymiany doświadczeń i pojednania.
Trzy place trzy pomysły.
Plac czerwony – dynamiczna przestrzeń sportowa:
Plac „Czarny Rynek” (Black Market) ma klasyczny układ placu z fontanną i ławkami.
Zaś Zielony Park – to porośnięte trawą pagórki do rekreacji i odpoczynku.
Poszczególne elementy małej architektury nawiązują do elementów zaczerpniętych w sumie z 62 różnych krajoów, których emigranci zamieszkują dzielnicę. W ten sposób maszerując przez miasto można spotkać: fontanny mają kształt półksiężyca czy gwiazdy Dawida, urządzenia gimnastyczne z plaży Los Angeles, czy neony rosyjskie i arabskie.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!